Рен за Дојче Веле | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Рен за Дојче Веле

*

Западен Балкан и Турција имаат конкретна перспектива со полноправно членство како крајна цел ако ги исполнат условите и стандардите што ги бара Унијата, изјави за Дојче Веле еврокомесарот за проширување Оли Рен. Во врска со Косово Рен изјави дека е тоа „европски проблем за кој ЕУ сака да најде суштинско решение“. “Ние ќе ја имаме главната одговорност и во идниот статус на Косово бидејќи тоа е дел од Западен Балкан,а западниот Баллкан има европска перспектива“, рече Рен за ДВ.