Рекордна инфлација во Германија | Вести | DW | 16.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рекордна инфлација во Германија

*

Животните трошоци во Германија во септември достигнаа рекордно високо ниво во последните две години. Цените во просек се зголемени за 2,4% од нивото во истиот месец лани, соопшти сојузниот Завод за статистика. Споредено со цените од минатиот септември бензинот, дизелот и маслото за греење годинава пораснаа за 8,9%, а слична е и стапката на пораст на цените на струјата.