Реакција на САД за косовските избори | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Реакција на САД за косовските избори

*

САД го поздравија демократскиот начин начин на кој се одржале изборите на Косово, изразувајќи жалење поради тоа што на избирачките места не се појавиле Срби. Во соопштението од Стејт Департментот стои дека со ваквата одлука косовските Срби се само во загуба. Владата на САД ги повикува сите национални заедници да се вклучат во тамошниот политички живот, стои во соопштението.