Реакции на предлогот на министерот Шојбле за антитерористичката политика | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Реакции на предлогот на министерот Шојбле за антитерористичката политика

*

Германскиот канцелар Ангела Меркел има намера да се вмеша во спорот во рамките на големата владина коалиција околу политиката за анти тероризам меѓу ресорниот министер за внатрешни работи и владиниот партнер СПД. На оваа тема ќе се оддржи средба уште во текот на оваа недела, најави владиниот портпарол Томас Штег. Унијата и Социјалдемократите спорат околу тоа дали сојузната полиција треба да има право да врши интернет пребарувања. Освен ова министерот за внатрешни работи Волфганг Шојбле дискутира и за тоа дали на лицата за кои се смета дека ја загрозуваат безбедноста треба да им се забрани употреба на мобилни телефони или интернтет, или привремено да се затворат. Министерот сака да ја провери и можноста за целно убивање на осомничени од страна на државата.