Рајс страхува од концентрација на моќта во Кремљ | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Рајс страхува од концентрација на моќта во Кремљ

Неколку денови пред посетата на Москва, американската министерка за надворешни работи Кондолиза Рајс критички се произнесе околу развојот на демократијата во Русија. Концентрацијата на моќта во Кремљ ја загрижува, рече Рајс во Вашингтон. Истовремено таа и префрли на руската влада дека назадува во реформските процеси, и притоа особено се повика на ограничување на слободата на печатот.