Рајс задоволна од посетата на Блискиот Исток | Вести | DW | 18.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс задоволна од посетата на Блискиот Исток

*

На крајот од четири дневната посета на Блискиот Исток, американската државна секретарка Кондолиза Рајс изјави дека постои можност за позитивен развој како и дека е оптимист за планираната мировна конференција. Сепак таа предупреди од преголеми очекувања, бидејќи конференцијата која треба да се одржи следниот месец во САД треба да биде почеток, а не крај на мировниот процес. Палестинскиот претседател Абас изјави дека нема да учествува на конференцијата по секоја цена, додека израелската министерка за надворешни Ципи Ливни нагласи дека Израел е подготвен на компромиси, но се надева и на компромиси од палестинска страна. Западните медиуми пак коментираат дека меѓу двете страни во конфликтот се уште постојат големи разлики.