Рајс допатува на Блискиот исток | Вести | DW | 14.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс допатува на Блискиот исток

*

Американскиот министер за надворешни работи Кондолиза Рајс допатува во Израел, прва станица од петдневниот престој на Блискиот исток. За разлика од порашените посети, Рајс овојпат е подготвена на шатл-дипломатија меѓу изралекста и палестинската страна. Освен Ерусалим и Рамалах, предвидени се кракти посети на Рајс на Египет и Јордан. Разговорите треба пред се’ да послужат за подготовка на Блискоисточната конеренција, што треба да се одржи на крајот на номеври во Анаполис кај Вашингтон, на покана од САД.