Рајс во посета на Блиски исток | Вести | DW | 18.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс во посета на Блиски исток

*

Американската министерка за надворешни работи Кондолиза Рајс по шести пат оваа година патува на Блискиот исток. Планитрани се разговори со водечки политичари од Израел и претседателот на Палестинците Махмуд Абас. Се очекува Рајс да разговара за подготовките на конференцијата за Блискиот исток, која како што е планирано треба да се оддржи во ноември, како и за новиот почеток на процесот за мировни преговори по последната средба меѓу Абас и израелскиот премиер Ехуд Олмерт. Според однапред познатите податоци од извештај на Светската банка, на палестинската влада под водство на премиерот Салам Фајад и се потребни 1,6 милијарди долари помош.