Рајс во Москва | Вести | DW | 15.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс во Москва

Во Москва денеска престојува и американската министерка за надворешни работи Кондолиза Рајс во обид да ги смири затегнатите односи меѓу американската и руската влада. Таа ќе има средби со рускиот претседател Владимир Путин и со нејзиниот ресорен колега Сергеј Лавров. Пред посетата Рајс изрази загриженост околу развојот на демократијата во Русија и го критикуваше зголемувањето на моќта во Кремљ. Руското раководство му префрла на Вашингтон дека со планираниот ракетен штит во Источна Европа им наштетува на руските инетереси.