Рајс во Москва | Вести | DW | 15.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот државен секретар Кондолиза Рајс на разговорите во Москва се согласиле дека е потребно намалување на тонот во односите меѓу двете земји. Руските агенции, повикувајќи се на изјава на шефот на дипломатијата Сергеј Лаврвов пренесуваат дека двете страни се договориле дека е потребно да се фокусираат на конкретни прашања. Пред посетата Рајс изрази загриженост околу развојот на демократијата во Русија и го критикуваше зголемувањето на моќта во Кремљ. Руското раководство му префрла на Вашингтон дека со планираниот ракетен штит во Источна Европа им наштетува на руските инетереси.