Рајс бара поддршка за конференцијата за Блиски исток | Вести | DW | 21.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс бара поддршка за конференцијата за Блиски исток

*

Американската министерка за надворешни работи Кондолиза Рајс, ќе вложи напори за успешно завршување на Блиско источната конференција планирана за ноември годинава. Израелскиот премиер Ехуд Олмерт и претседателот на палестинците Махмуд Абас исто така работата енергично за спроведување на оваа цел, рече Рајс по средбата со Абас во Рамала. – Белта куќа соопшти дека Абас во понеделник треба да се сретне со американскиот претседаетл Џорџ Буш. Дали на маргините на Генералното собрание на ОН Буш ќе се сретне и со Олмерт сеуште не се знае.