Расте тензијата меѓу Русија и Грузија по најновиот инцидент | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Расте тензијата меѓу Русија и Грузија по најновиот инцидент

*

Грузија и Русија меѓусебно се обвинуваат за најновиот инцидент со истрелана ракета на грузиска територија. Тбилиси тврди дека дека руски борбени авиони фрлиле бомба на грузиска територија и го нарушиле воздушниот простор. Бомбата била фрлена во село во близина на провинцијата Јужна Осетија, но за среќа не експлодирала. Грузискиот министерот за внатрешни работи Вано Мерабишвили оцени дека „е тоа чин на агресија“. Русија го отфрли обвинувањето.