Расте притисокот врз Буш за повлекување од Ирак | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Расте притисокот врз Буш за повлекување од Ирак

*

Во САД расте притисокот врз претседателот Џорџ Буш за повлекување на трупите од Иарк и во редовите на неговата републиканска партија. Двајцата влијателни сенатори Ворнер и Лугар предложија нацрт закон за ограничување на мандатот на војницитие во Ирак. Според овој нацрт американскиот претседател Буш би требало веднаш да почне да планира повлекување на трупите или нивно прегрупирање.