Расте бројот на загинати во рудникот во Русија | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Расте бројот на загинати во рудникот во Русија

Бројот на загинати рудари во Русија се искачи на 14. За време на експлозијата на метан, утрово во рудникот се наоѓале 220 лица. Спасувачките екипи претходно успеале да извадат околу 150 рудари, но во окното има заглавено уште седумдесетина. Рудникот се наоѓа во регионот Кемерово во западен Сибир во кој во друг рудник во март годинава во слична експлозија загина 110 лица.