Расте бројот на жртвите од циклонот „Сидр“ | Вести | DW | 17.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Расте бројот на жртвите од циклонот „Сидр“

*

По налетот на циклонот „Сидр“ во Бангладеш постојано расте бројот на жртвите. Официјално до сега загинале 1000 лица, но стотици се уште се водат како исчезнати. Властите и спасувачките екипи во земјата стравуваат дека бројот на жртви ќе се зголеми на неколку илјади. Огромен број куќи се разурнати а стотици илјади луѓе се евакуирани. ОН веќе испраќа помош за преживеаните. ЕУ одобри итна помош од 1,5 милиони евра, а германската влада стави веднаш на располагање помош од 200 000 евра.