Расте бројот на жртвите во поплавите во Бугарија | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Расте бројот на жртвите во поплавите во Бугарија

*

Шест лица загинаа, а уште четири се водат како исчезнати, во поплавите кои го зафатија северниот дел на Бугарија. Центарот на градот Цар Калојан е целосно поплавен, нема стуја и вода и се евакуира населението. Според медиумите, критчна е и ситуацијата во Пловдив кој е исто така зафатен од невремето.