Расте бројот загинати во нападите во Ирак | Вести | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Расте бројот загинати во нападите во Ирак

*

Бројот на загинатите во терористичките напади во Ирак од пред два дена e далеку поголем отколку што досега се стравуваше . Локалните власти но и болнички извори во меѓувреме зборуваат за најмалку 500 загинати луѓе. Се страва дека под урнатината предизвикани од експлозиите има уште жртви. Атентаторите самоубијци дигнаа во воздух неколку товарни возила со експлозив,а нападите беа насочени против припадниците на религиозното малцинство Јасиди,за кои муслиманите сметаат дека се неверници.Во светот овој чин предизвика општа осуда.