Расправа за извештајот на Грос | Вести | DW | 22.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Расправа за извештајот на Грос

*

Бирото на Парламентарното Собрание на Советот на Европа денеска во Братислава ќе расправа по извештајот на швајцарскиот пратеник Андреас Грос за авионската несреќа во која загина македонскиот претседател Борис Трајковски. Во извештајот, како што вчера објави Дојче Веле, Грос забележува дека има елементи за отворање на нова истрага за случајот. Според Грос авионската несреќа кај Мостар веројатно била несреќен случај во кој не се одговорни само пилотите. Тој забележува повеќе неправилности во истрагата.