Расмусен: Време е да се создаде нова Либија | Свет | DW | 22.08.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Расмусен: Време е да се создаде нова Либија

Западните земји повторно го повикаа властодржецот во Либија, Моамер ел-Гадафи да се повлече од функцијата и да се сопре крвопролевањето. Германија изрази подготвеност за можно учество во воената стабилизација на земјата.

default

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, синоќа изјави дека е време да се создаде нова Либија, заснована врз мир и демократија.

Портпарол на американскиот претседател Барак Обама, пак, во Вашингтон истакна дека деновите на Гадафи се избројани.

Истовремено, германската канцеларка Ангела Меркел го повика либискиот диктатор Моамер Гадафи што поскоро да се повлече од функцијата, со цел да се спречи натамошно крвопролевање. Иако Германија не се вклучи активно во воздушните напади на НАТО во Либија, германскиот министер за одбрана, Томас де Мезие, соопшти дека не ја исклучува можноста Бундесверот да земе учество во воената стабилизација на земјата.

Автор: ТТ/ АТ/ дв

Редактор: Е.М.Фиданоска