Расветлено убиството на 23-годишниот Мартин Нешковски | Северна Македонија | DW | 07.06.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Расветлено убиството на 23-годишниот Мартин Нешковски

За смртта на младиот Скопјанец е виновен 32-годишниот Игор Спасов, припадник на единицата за специјалните задачи „Тигри“, соопшти МВР. Полицијата го уапси Спасов, но протестите против нејзината бруталност продолжуваат.

Младите се организираа преку социјалните мрежи

Младите се организираа преку социјалните мрежи

Смртта е последица на насилство, а сторителот на делото и` е познат на полицијата. Тоа е соопштено на попладневната прес-конфенеција на МВР. Портпаролот на МВР, Игор Котевски, истакна:

„Обдукцијата практично траеше до 16 часот, односно до моментот кога ние ја добивме повратната информација дека од страна на стручните лица-обдуцентите констатирани се телесни повреди и дека најверојатно стануваа збор за насилна смрт. Случајот и момчето беше идентификувано денеска, денеска е обезбеден сторителот - припадник на единицата за специјални задачи“.

Wahlen Mazedonien

Инцидентот се случил за време на прославата на победата на ВМРО-ДПМНЕ

Мартин Нешковски е името на починатото момче. Има 23 години, живеел во населбата Козле во Скопје. Тешките повреди на главата и во пределот на половината ја предизвикале смртта, покажуваат резултатите од обдукцијата во Институтот за судска медицина. Според првичните сознанија, сторителот на бруталниот чин е припадникот на единицата за специјални задачи „Тигри“, 32-годишниот Игор Спасов, кој бил распореден за обезбедување на плоштадот за време на прославата на ВМРО-ДПМНЕ.

„Се` се случи за една минута“

Еден од сведоците за Дојче веле го опишува настанот:

„Одеднаш се случи некој бркотница, детето се сопна од каблите, падна, му се извини два-трипати на полицаецот, а тој му рипна одозгора и почна да го тепа; го фрли на клупа; го чукна уште два-трипати; дојде брза помош; констатираа смрт; не го земаа, а полицаецот го извлече назад на тревникот и го фрли како партал. Се` се случи во една минута - му удри неколку боксови, го тресна од земја два-трипати, го клоцна и го удри од клупа“.

Протестите во Скопје упатени на полициската бруталност, продолжуваат и попладнево пред споменикот на Мајка Тереза.

Автор: Владимир Калински

Редактор: Трајче Тосев