Ракоплескање и за британските здравствени работници | Теми | DW | 30.03.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Ракоплескање и за британските здравствени работници

Слоганот #ClapForNHS или ракоплескај за Националните здравствени служби (НХС) трендира на интернет во Велика Британија. Како и во други земји луѓето излегуваат на балконите и на прозорците за да ги поздрават хероите во пандемијата на коронавирусот.

Гледај видео 01:01

Националните здравствени служби на Велика Британија се наоѓаат под огромен притисок поради растечкиот број на тешки случаи на заболени од Ковид-19 во земјата. НХС и пред корона-кризата се наоѓаше во незавидна ситуација, кога станува збор за опременоста со кадар и медицинска техника.

Бројката на починати од вирусот во Велика Британија во меѓувреме се искачи на преку 1200 а британскиот премиер Борис Цонсон, кои и самиот е заразен од коронавирусот и раководи со земјата од домашна изолација, најави дека 20 илјади поранешни вработени во НХС ќе се вратат во службите за да помогнат во борбата против коронавирусот. 

Прочитај го и ова