Ракометарките на Лајпциг и Баер на чекор до евро-финале | Теми | DW | 11.04.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Ракометарките на Лајпциг и Баер на чекор до евро-финале

Женскиот ракометен клуб Лајпциг може да сонува за својата петта, а Баер Леверкузен за прва европска титула. Во првиот полуфинален натпревар од Купот на ЕХФ (Европската ракометна федерација) Лајпциг пред своите гледачи оствари неочекувано убедлива победа против унгарскиот претставник Грабопласт Ето од Ѓер 33 спрема 27 и сега со шест голови предност ќе оди на реваншот.

Баер Леверкузен во рамките на Челенџ-купот од гостувањето во Сплит се враќа со предност од 18 голови – победи со 38 спрема 20 и ревашнот ќе биде само формалност.

На Нирнберг и Букстехуде, пак, им се заканува елиминација од еврокуповите. Водечкиот тим во германското првенство Нирнебрг дома во рамките на Купот на победниците на куповите одигра само нерешено 31 спрема 31 со хрватскиот претставник Подравка од Копривница. Букстехуде во Челенџ-купот го победи Серкл со 22 спрема 20 и со „посна“ предност ќе патува на реваншот.