Различни толкувања на инцидентот | Свет | DW | 19.05.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Различни толкувања на инцидентот

11 мртви и 70 повредени е билансот од демонстрациите во северноавганистанската провинција Такхар. Населението, владините претставници и меѓународните трупи различно ги толкуваат причините за инцидентот.

default

Протести во Авганистан на 18.05.2011

Многу работи се’ уште се непознати. Од стотици до 1500 гневни авганистански демонстранти протестираа во Талокан, град на северот на Авганистан пред портите на цивилно-воен пункт. „Смрт за Карзаи, смрт за Американците“ извикуваше толпата, информираат очевидците. Таму се наоѓале околу 40 војници на Бундесверот и авганистанска единици чувари. Се слушнаа и истрели, авганистанската полиција и внатрешната тајна служба отвориле оган, вели портпарол на Бундесверот. Гувернерот на провинцијата Абдул Јабар Таква негира. „На полицијата не и е дозволено да пука. Тие во цивилно-воениот пункт отворија оган. Освен ова фрлија и рачни гранати, кои ја погодија толпата. Некои затоа се повредени и убиени. Меѓу толпата се вмешаа и маскирани мажи на мотоцикли. Тие целно пукаа врз луѓето за уште повеќе да ја разгневат толпата и уште повеќе да ја наелектризираат состојбата. Тоа беа талибанци од селата.“

Во Авганистан има многу противречности

Премногу субјективни, и речиси да нема објективно претставување на вистината. Ова се однесува и на случката, која ги предизвика насилните демонстрации: операција на една американска специјална единици, при која биле убиени четворица Авганистанци, меѓу нив и две жени. Станувало збор за узбекистанско-исламистички терористи, тврди ИСАФ. Интервенцијата била усогласена со авганистанските партнери. Гувернерот на провинцијата го демантираше ова. Според зборувањата во Авганистан пак, убиените биле безопасни цивили. Аманула од Такхар уверен е дека гневот одамна се собира: „Луѓето во провинција се незадоволни, оти владините службеници се бираат само со врски. Друга причина за демонстрациите беше што неколкумина Американци влегоа во една куќа и убија луѓе кои во тој момент имаа гости. Тоа го искористија други кои демонстрираа и го нападнаа цивилно-воениот пункт и тамошните сили за безбедност.“

Afghanistan Proteste gegen die Nato Flash-Galerie

Протести во Авганистан на 18.05.2011

Со мерки за повторно градење на довербата можеби ќе може да се надомести она што веќе е прокоцкано, во случај да не зачестат случаите како во Талокан. Расположението меѓу Германците меѓутоа не е оптимистичко, како меѓу хуманитарните работници, така и кај војниците. Се чини дека слична е состојбата и кај авганистанското население. Имено мислењето на Мирваис Патсун од Хелманд го делат и други: „Куќите се уништуваат, жените и децата се убиваат. Мислам дека тоа не е од корист ниту за Авганистанците, ниту за меѓународната заедница. Бомбардирањата и ноќните акции никогаш нема да бидат прифатени. Затоа авганистанската влада и меѓународната заедница нема да успеат и нема да може да ги освојат срцата на народот.“

Автор: Уте Хемпелман/ Васлат Хасрат Назими/ Александра Трајковска

Редактор: Жана Ацеска

Реклама