Разиграни кенгури на снег | Панорама | DW | 14.08.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Разиграни кенгури на снег

Една секако ретка глетка во Австралија: кенгури скокаат низ поле покриено со снег. Во Австралија тој падна првпат по 35 години.

Во Австралија сега календарски е зима, но годинешната е постудена од обично. Во југоисточниот дел деновиве температурите паднаa и до три степени под нулата во планинските области, а на социјалните мрежи се појавија снимки од кенгури како скокаат низ снегот. Корисникот на „Твитер“, Стефен Гренфел снимил кенгури возбудени од несекојдневната глетка додека возел покрај резерват во Нов Јужен Велс.

Гледај видео 00:30

Кенгури во снег

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама