Разговорите ќе продолжат | Свет | DW | 29.09.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Разговорите ќе продолжат

Во дводневните разговори, меѓу високиот претставник на ЕУ Хавиер Солана и главниот ирански преговарач Али Лариџани вчера и завчера во Берлин, не бил постигнат договор околу спорната иранска атомска програма , но сепак бил направен мал напредок.

И шефот на германската дипломатија Штајнмаер се сретна со Лариџани

И шефот на германската дипломатија Штајнмаер се сретна со Лариџани

Иран и ЕУ ќе продолжат да преговараат околу спорната атомска програма на Tехеран . Како што најави првиот европски дипломат Хавиер Солана разговорите би требало да продолжат кон средината на наредната недела .

„Направивме мал напредок. Има уште некои прашања кои не треба да бидат затворени – изјави Солана по разговорите со главниот ирански преговарач Али Лариџани.

Претставникот на Техеран пак истакна дека седумчасовните разговори во последните два дена во германскиот главен град прижиле некои можни заклучоци и исто како и Солана најави продолжување на преговорите.

„Се надеваме дека ќе бидеме во состојба во што побрзо време за ги започнеме главните преговори истакна Лариџани.

Двајцата дипломати не одговараа на новинарски прашања , дпа така останува нејасно дали има промени во ставот на Иран околу проблематичното збогатување ураниум .

Инаку , Берлин беше дискретен домаќин на новата рунда разговори меѓу ЕУ и Иран , на барање на властите во Техеран.

И германскито министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер издвои време да се состане со Лариџани . Тој по средбата изрази надеж дека ќе може да се избегне интервенција на Советот за безбедност на ОН , која би значела воведување на санкции против Иран .

Штајнмаер за весникот Ди Велт истакна дека за него е неприфатливо да се менува понудата која меѓународната заедница му ја достави на Иран . Петте постојани членки во Советот за безбедност на ОН и Германија му понудија на Иран една широка и безусловна соработка – истакна Штајнмаердодавајќи дека пред да може да започнат конкретни преговори , Иран мора недвосмислено да покаже дека неговата атомска програма е исклучиво за мирољубиви цели – порача германскиот министер.

Реклама