„Разбирлива фрустрација, избрзани реакции“ | Свет | DW | 28.11.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

„Разбирлива фрустрација, избрзани реакции“

Разочарувањето на Косово поради недобивањето на членство во Интерпол и поради одолговлекувањето на процесот на визна либерализација не смее да резултира со избрзани реакции, вели за ДВ Кнут Флекенштајн.

Diskussionsveranstaltung Russland - EU in der Landesvertretung Hamburg (DW/N. Jolkver)

Кнут Флекенштајн

Се плашиме од „зацврстување на фронтовите“ откако Косово воведе царини за производите од Србија и од Босна и Херцеговина, вели за ДВ Кнут Флекенштајн, социјалдемократски пратеник во Европскиот парламент и известувач за Албанија. Тој регионалната економска соработка ја оценува како „клучна“, а воведувањето на царините како „чекор назад“.

„Разочарувањето поради одбивањето на членството во Интерпол, како и поради одолговлекувањето на процесот на визна либерализација, што е за жалење, не смее да резултира со избрзани ад хок реакции“, предупредува Флекенштајн.

Владата во Приштина минатата недела воведе царини од 100 отсто на стоката од Србија и од БиХ, што де факто значи запирање на легалниот увоз на српски производи на Косово. Тоа предизвика протести на Србите северно од Ибар.

„Меѓународната заедница сака да го види Косово стабилно, тоа позитивно би се одразило на процесот на признавање (на независност)“, додава германскиот европарламентарец. „Исто така, очекуваме од Србија, ако не го поддржува, барем да не го попречува патот на Косово кон целосно призната држава. Мирните соседски односи на овие две земји се клучни за мирот на Балканот.“

Serben Protest Zoll Kosovo (DW/J. Djukic-Pejic)

Срби од Северна Митровица протестираатпротив зголемувањето на царините

Зборувајќи за тоа зошто сѐ уште нема визна либерализација за Косово, Флекенштајн вели дека „би била разбирлива фрустрација на населението“ доколку до крајот на годината не се случи тоа.

„Европската комисија, како и Европскиот парламент, се согласија за визна либерализација. Трагично ќе биде ако Советот на ЕУ, односно одделни членки, не ја поддржат оваа позиција.“

Членките на ЕУ, додава Флекенштајн, мораат да бидат свесни за „политичката одговорност за развојот на Балканот. Напредокот мора да води кон визна слобода, за луѓето таму да не ја загубат довербата во Европа.“

Политиката на проширување продолжува и по изборите

Кнут Флекеншатјн додава оти очекува „претежно позитивни“ реакции во Европскиот парламент за извештаите за напредокот на т.н. Западен Балкан кои ќе се најдат пред пратениците денеска (28.11.).

Во четврток Европскиот парламент би требало, по расправата, да ја усвои резолуцијата за Србија. Инаку, на извештајот на Дејвид Мекалистер, известувач  на Европскиот парламент за Србија, се поднесени 239 амандмани од кои 27 се во финалната верзија на текстот.

Тој, зборувајќи за впечатокот кој постои и во Приштина и во Белград, оти спротивната страна е привилегирана во дијалогот, рече: „Никој не смее да се залажува, заедничка иднина во ЕУ може да има само ако двете страни направат чекори и дојдат до решенија во дијалогот.“

На прашањето дали очекува промена на ставот за проширување по европските избори напролет, социјалдемократскиот пратеник во Европскиот парламент вели дека „десните, антиевропски сили значително зајакнаа во земјите во ЕУ“. Но, тој и по изборите за Европскиот парламент „смета на јасно мнозинство за политиката на проширување“.

DW.COM

Реклама