Разбиени демонстрации во Грузија | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Разбиени демонстрации во Грузија

*

Полицијата во Грузија ги растури неколкудневните протести на противниците на претседателот Михаел Сакашвили во главниот град Тбилиси. На протестите бил упасен опозициониот политичар Георги Чаиндрава, по што и останатите демонстранти го напуштиле местото на протестот. Речиси една недела опозицијата бара оставка на Сакашвили. Претседателот на Грузија од своја страна и префрли на опозицијата дека е подржувана од сили од Русија.