Путин со остри критики до политичките противници | Вести | DW | 22.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Путин со остри критики до политичките противници

*

Рускиот претседател Владимир Путин на само една и пол недела пред парламентарните избори во земјата ги нарече политичките противници шакали и ги обвини дека сакаат да ја ослабат земјата. Партијата Единствена Русија која ја предводи Путин, според анкетите води и најверојано ќе победи на изборите закажани за 2 декември. Овие парламентарни избори во Русија се претворија во плебисцит дали Путин треба да остане руски лидер и откако следната година му истекува неговиот втор, а според уставот и последен мандат.