Путин – декрет | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Путин – декрет

*

НАТО изрази жалење поради решението на рускиот претседател Владимир Путин да го напушти договорот за ограничувањето на конвенционалното оружје во Европа. Претставник на генералниот секретар на алијансата Јап де Хоп Шефер изјави дека НАТО во овој договор гледа камен-темелник за стабилноста во Европа. Слична изјава даде и германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер. Разочарување во врска со рускиот чекор изрази и американската влада.