Путин го критикува американскиот антиракетен штит | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Путин го критикува американскиот антиракетен штит

Рускиот претседател Владимир Путин, кој е во официјална посета на Виена го критикуваше американскиот план за поставување одбрамбен ракетен систем во Источна Европа, оценувајќи го како контрапродуктивен. Рускиот претседател смета дека тоа би водело само во нова трка за вооружување. Според Путин со ширењето на ЕУ се јавиле спорни прашања меѓу Унијата и Русија што ги кочи меѓусебните односи, но Австрија може да има и позитивна улога на посредник во процесот на помирување.