Путин го замрзна договорот за разоружување со Европа | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Путин го замрзна договорот за разоружување со Европа

*

Рускиот претседател Владимир Путин со декрет го замрзна спроведувањето на договорот за разоружување во Европа. Причина за овој чекор е спорот поради планираниот антиракетен штит од страна на САД, за Полска и Чешка. Договорот склучен меѓу НАТО и Варшавскиот пакт во 1990 година важи како основа за разоружување во Европа по студенената војна.