Протест во Тирана поради апсењата во Македонија и Србија | Македонија | DW | 07.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Протест во Тирана поради апсењата во Македонија и Србија

„Во одбрана на нашите браќа, сестри и мајки Албанци во Македонија и Прешево“ е мотото под кое денска треба да се одржи протест во Тирана, во организација на асоцијацијата „Движење Нова Албанија“.

default

Според соопштението на организацијата, протестот во форма на марш ќе се одржи пред амбасадите на Македонија и на Србија во Тирана.

„Преку протестот се искажува граѓанската волја и реакција против насилството и последните апсења на Албанците во Македонија и во Прешевската Долина“, стои во соопштението на организацијата.

По завршување на протестот, претставници на демонстрантите ќе заминат во Државното обвинителство на Албанија и канцеларијата на делегацијата на ЕУ за да го „пренесат обвинувањето против министерката за внатрешни работи на Македонија Гордана Јанкуловска и српскиот министер Ивица Дачиќ“.

Поврзана содржина