Протести против Ахмадинеџад | Вести | DW | 25.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Протести против Ахмадинеџад

*

Стотици луѓе во Њујорк протестираа против учеството на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на генералното собрание на ОН. На Ахмадинеџад не смее да му се дозволи да зборува на бината изјави еден од демонстрантите. Претставници на еврејските организации побараа тој да биде уапсен заради неговите изјави за уништување на Израел. Инаку во своето обраќање во Колумбија Универзитетот, Ахмадинеџад повтори дека нуклеарната програма на неговата земја е во мирољубиви цели.