Протести во Унгарија | Вести | DW | 16.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Протести во Унгарија

Во Будимпешта повторно дојде до протести против владата. На денот на кој Унгарија го славеше националниот празник, околу сто илјади луѓе бараа оставка од премиерот Ференц Ѓурчањ. На крајот од протестите имаше и борби меѓу неколку стотици демонстранти и полицијата. Минатиот септември имаше масовни антивладини протести против Ѓурчањ поради скандал околу неговата изборна кампања.