Протести во Будимпешта | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Протести во Будимпешта

*

На улиците на Будимпешта вчера на годишнината од антисоветскиот бунт во 1956 година протестираа повеќе илјади луѓе,кои бараа и оставка од унгарскиот премиер Ференц Ѓурчањ.Протестите за разлика од претходнот ден беа мирни,а нив ги надгледуваа 30 илјади полицајци.Организатори беа најголемата опозициона партија Фидес и десничарски групи.Тие бараат оставка од премиерот, кој лани призна дека лажел за лошата економска состојба во државата за да победи на изборите.