Протестите во Србија се шират | Свет | DW | 05.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Протестите во Србија се шират

Илјадници млади во Србија протестираат против Александар Вучиќ, кој победи на претседателските избори во неделата.

Протестите кои почнаа во понеделникот во Белград, се проширија во повеќе градови во земјата.

Демонстрантите тврдат дека на претседателските избори имало манипулации.

Тие извикуваат „Вучиќу крадецу, ги украде изборите“ и држат плакати на кои пишува „Тие не си мој претседател“.

Студентите и учениците се организираат преку социјалните мрежи и не сакаат да им се лепат етикети на која било политичка партија.

Александар Вучиќ победи на претседателските избори со 55% освоени гласови. Разединетата опозиција со 10 кандидати не играше голема улога на изборите.

Гледај видео 01:07

„Вучиќу крадецу, ги украде изборите“

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама