Протестирам за фер избори, ГДОМ за избори на 5 јуни | Северна Македонија | DW | 04.05.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Протестирам за фер избори, ГДОМ за избори на 5 јуни

Движењето Протестирам денеска продолжува во повеќе градови низ цела Македонија. Поддршка најавуваат и земјоделците. ГДОМ организира контра-протести со барање за избори на 5 јуни.

Доумерено облачно време со сончеви и пркосни периоди, најавува за денеска движењето Протестирам во повеќе градови во Македонија.

Според соопштението на организацијата, денеска ќе се протестира во Скопје, Штип, Велес, Тетово, Битола, Струмица, Радовиш и Гевгелија. Приклучување кон протестите најавиле и земјоделци од Крива Паланка и Облешево кои планираат блокади на патиштата.

Фокусот на денешниот протест во Скопје ќе биде на неопходните реформи за фер и демократски избори.

Контра-протести за вечерва најавија и поддржувачите на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. Здружението ГДОМ на улиците во Битола, Штип, Велес, Делчево, Гевгелија, Струмица, Куманово, Радовиш и Тетово, ќе бара одржување избори на 5 јуни.

Mazedonien Pro-Regierungsproteste in Skopje

Провладини протести во Скопје, 21 април.

„Стоп за деструктивните сценарија, доста ни е од наметнатата криза. Избори мора да има, народот мора да го искористи демократското право да одлучува за својата иднина“, ја пренесуваат провладините медиуми пораката на ГДОМ.

Поврзана содржина

Реклама