Прослава на Бадник | Теми на денот | DW | 06.01.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Прослава на Бадник

Моменти за традицијата . По Коледе во утринските часови и пред семејната бадникова вечера кога се крши питата со паричка, денеска во Скопје традиционално се славеше Бадник. На денот воочи големиот празник на раѓањето на Исус Христос Божиќ , прославата на платото пред Соборниот Храм во Скопје беше проследена и со молебен на поглаварот на МПЦ , г.г Стефан . За бадникарските обичаи се заинтересираа и странскит

default

е дипломати . Годинава и тие беа меѓу бадникарите. Горан Петревски известува.

Реклама