Пропаст на најстарата банка во светот | Старт | DW | 25.04.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Старт

Пропаст на најстарата банка во светот

Сиена, град во срцето на Тоскана, може да се пофали дека е седиште на најстарата активна банка во светот. Монте деи Паски е основана пред повеќе од 500 години и градот долго профитираше од нејзините успеси.

Гледај видео 04:40
Now live
04:40 минути