Пронајдена бомба кај вработен во најголемата атомска централа во САД | Вести | DW | 03.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пронајдена бомба кај вработен во најголемата атомска централа во САД

*

При една рутинска контрола , безбедносните служби на влезот од најголемата атомска централа во САД , открија експлозивна направа кај еден вработен на договор во централата. Постројката во Паоло Верде во сојузната држава Аризона , беше привремено затворена , но потоа продолжи нормално со работа. Експерите за екзплозив ја демонтираа домашно направената бомба , која беше пронајдена во камионот што го возел уапсениот. Полицијата подоцна соопшти дека инцидентот нема терористичка заднина.