Продолжува штрајкот во товарниот железнички сообраќај | Вести | DW | 09.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Продолжува штрајкот во товарниот железнички сообраќај

*

Штрајкот на машиновозачите во Германија предизвика речиси целозна парализа на товарниот железнички сообраќај во источниот дел на земјата. Од синдикатот соопштија дека непопуларната мерка погодила околу 1000 возови. 1800 машиновозачи кои учествуваат во штрајкот бараат зголемување на платите за 30%. Штрајкот ќе трае до утре изутрина.