Продолжува опсадата на Црвената џамија | Вести | DW | 08.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Продолжува опсадата на Црвената џамија

'

Пакистанските сили за безбедност го засилуваат притисокот црз исламистите забарикадирани во комплексот на Црвената џамија во главниот град Исламабад. Војниците го стегнаа обрачот околу опколената џамија. Побунетите исламисти продолжуваат со оружен отпор.

Пакистанската опозиција во Лондон се состана на разговори околу стратегијата за смена на претседателот Первез Мушараф и враќање на демократијата во земјата. Поранешниот премиер Наваз Шариф се изјасни за здружување на сите опозициони партии, оти како што рече, сите имаат иста цел – укинување на диктатурата и враќање кон демократија.