Продолжуваат тензиите на палестинските територии | Вести | DW | 17.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Продолжуваат тензиите на палестинските територии

*

Новата кризна палестинска влада именувана од претседателот Махмуд Абас денеска треба да положи заклетва без за неа да биде гласано во парламентот во кој доминираат претставници на радикалното движење Хамас. Рамалах соопшти дека во новата влада на премиерот и министер за финансии Салам Фајад има само независни експерти. Хамас не го прифаќа новиот кабинет. Досегашниот премиер Ханија назначи нов шеф на безбедносните сили во Газа која од петокот е под контрола на Хамас. Од друга страна палестинскиот претседател Абас доби поддршка од Блискоисточниот квартет и Израел, кој најави дека новата влада отвора можност за продолжување на мировните преговори. Во меѓувреме насилствата меѓу Хамас и Фатах продолжуваат. Само во последниве 24 часа, загинаа четири лица, а над 10 се ранети.