Продолжуваат судирите во Либан | Вести | DW | 28.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Продолжуваат судирите во Либан

Продолжуваат судирите меѓу либанските сили и исламистите од Фатах Ал Ислам. Исламските милитанти синоќа нападнаа пункт на либанската армија во близина на палестинскиот камп на северот од Либан и покрај постигнатиот договор за прекин на огнот. Либанската армија го опколи кампот, а владата во Бејрут објави дека на припадниците на Фатах Ал Ислам им дава рок до средината на седмицата да прекинат со насилствата. Во досегашните судири меѓу либанските безбедносни сили и исламистите загинаа неколку десетици лица.