Продолжуваат протестите во Франција со намален интензитет | Вести | DW | 09.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Продолжуваат протестите во Франција со намален интензитет

Трета ноќ по ред во Франција има протести против изборот на Никола Саркози за претседател. Бројот на демонстрантите претежно млади е значително намален во однос на претходните денови. Во полициска акција спречена е блокада на околу 150 лица на плоштад во Париз, при што дојде до насилни судири. Повеќе стотици лица во Лијон и Тулуз исто така ислегоа на протести против Саркози.