Продолжуваат преговорите во Украина за надминување на кризата | Вести | DW | 26.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Продолжуваат преговорите во Украина за надминување на кризата

Во Украина денеска треба да продолжат преговорите за надминување на политичката криза во земјата. Разговорите до долго во ноќта меѓу претседателот Виктор Јушченко и премиерот Виктор Јануковиќ не дадоа резултат. До најновото заострување на ионака длабоката политичка криза дојде откако претседателот реши да го смени јавниот обвинител и специјалната полициска единица со декрет да ја стави под своја контрола. Јануковиќ го одби декретот како неважечки.