Продолжуваат демонстрациите во Грузија | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Продолжуваат демонстрациите во Грузија

*

И покрај големата полициска акција опозицијата во Грузија продолжува со протестите против претседателот Михаел Сакашвили. Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера демонстрантите во главниот град Тбилиси. Се јавува за 100 уапсени демонстранти и двајца опозициони политичари. Опозицијата речиси една недела бара оставка на Сакашвили. Претседателот на Грузија од своја страна и префрли на опозицијата дека е подржувана од сили од Русија.