Продолжија судирите кај палестинскиот капм во Либан | Вести | DW | 21.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Продолжија судирите кај палестинскиот капм во Либан

Во северен Либан денеска продолжија судирите меѓу безбедносните сили и исламиските екстремисти околу еден палестински бегалски камп. Според очевидци во најновите судири загинале најмалку девет цивили, а повредени се над 70 лица. Само во вчерашните жестоки престрелки во градот Триполи загинаа најмалку 50 лица а повредени беа повеќе од 90. Судирите избија откако полицијата изврши потрага по осомничени ограбувачи на банка во еден логор со палестински бегалци.

Во логорорт инаку има околу 40 000 бегалци, а тој се смета за упориште на екстремистичката палестинска група Фатах ал Ислам.