Продолжен мандат на Дел Понте | Вести | DW | 15.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Продолжен мандат на Дел Понте

*

Советот за безбедност на ОН и го продолжи мандатот на Карла дел Понте,главната обвинителка на Хашкиот трибунал за воени злосторства до крајот на оваа година.Одлуката беше донесена со 14 гласови,само Русија беше воздржана.Рускиот амбасадор во ОН Иља Рогачев на Дел Понте и префрли дека политички ја злоупотребила својата функција.Другите дипломати напротив ја фалеа работата на швајцарската правничка која требаше да с еповлече овој месец.Не е познато кој ќе биде нејзин наследник.