Продолжение на „препукувањата“ во Парламентот | Северна Македонија | DW | 31.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Продолжение на „препукувањата“ во Парламентот

На денешната седница на Собранието посветена на пратенички прашања продолжи дуелот меѓу лидерите на ВМРО ДПМНЕ и премиер Никола Груевски и на СДСМ Радмила Шеќеринска,околу склучениот договор на владеачката партија со ДУИ

default

Денешното директно соочување меѓу власта и опозицијата во Македонскиот парламент беше во знакот на старата,вчерашна полемиј=ка:дали догвоорот меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ е ревизија на Охридскиот рамковен договор и зошто не се обелоденува документот на аглиски јазик со кој биле соочени двајцата лидеери.Груевски тврди дека нема писмен договор со ДУИ.И усмениот е аргумент и обврска за еден премиер,реплицираше лидерот на СДСМ Радмила Шеќеринска
Реклама